Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0Q13
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3UR6

Регионален съвет за развитие

Дата на публикуване: 26.04.2024
Последна актуализация: 11.02.2025

Регионалния съвет за развитие (РСР) на Южен централен район е създаден съгласно чл.18 от Закона за регионалното развитие. Този съвет координира провеждането на държавната политика за регионално развитие в Южен централен район (ЮЦР), който е един от районите на ниво 2 (NUTS 2) в България, обхващащ териториите на административните области Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково.

Районът включва общо 58 общини: 7 общини в област Кърджали; 12 общини в област Пазарджик; 18 общини в област Пловдив; 10 общини в област Смолян и 11 общини в област Хасково.

Регионалният съвет за развитие се състои от председател, заместник-председател и членове, и се подпомага от експертен състав. Членове на регионалния съвет за развитие са областните управители на областите от съответния регион за планиране от ниво 2 и кметове на общини и/или председатели на общински съвети от съответния регион за планиране от ниво 2.

Поименният състав на членовете на регионалния съвет за развитие и на наблюдателите с право на съвещателен глас се утвърждава на всеки четири години със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Организацията и дейността на Регионалния съвет за развитие се определят с Правилника за прилагане на Закона за регионално развитие.


РСР на Южен централен район изпълнява следните функции:  

  1. Обсъжда и одобрява проекта на интегрираната териториална стратегия за развитие на Южен централен район;
  2. Изпълнява функции по управление, координиране, наблюдение и контрол на изпълнението на интегрираната териториална стратегия за развитие на Южен централен район;
  3. Участва в процеса на подбор на проекти, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, от други европейски фондове и финансови източници, включително финансови инструменти, и от съответното национално съфинансиране, в изпълнение на интегрираната териториална стратегия за развитие на Южен централен район, когато са му делегирани правомощия от съответните управляващи органи/национални партниращи органи;
  4. Предоставя писма за подкрепа във връзка с участието на български партньори в проекти по програмите за трансгранично сътрудничество, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове и инструменти за предприсъединителна помощ на Европейския съюз, при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона;
  5. Осъществява консултативна функция при изготвянето на плановете за интегрирано развитие на общините в Южен централен район;
  6. Разглежда и обсъжда въпроси, които имат отношение към развитието на Южен централен район.

Регионалният съвет за развитие провежда редовни заседания не по-малко от четири пъти годишно. За целите на обсъждане и одобряване на концепции за интегрирани териториални инвестиции могат да бъдат свиквани и извънредни заседания след представянето на доклади от експертния състав на регионалния съвет за развитие.

Регионалният съвет за развитие обсъжда становища, препоръки, доклади, справки и оценки и приема решения. Приетите решения се разпространяват до гражданите чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин по решение на съвета.