Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0A14
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3UT5

Околна среда и природни ресурси

Дата на публикуване: 27.08.2020
Последна актуализация: 13.02.2025

Характерно е наличието на многобройни пещери (около 900 на брой), но само три на територията на област Смолян са изцяло благоустроени и имат голямо значение за развитието на туризма: Ягодинска (село Ягодина, община Борино), Дяволското гърло (селоТриград, община Девин), Ухловица (село Могилица, община Смолян).

Преобладаващата част от пещерите са истинско предизвикателство за търсачите на силни преживявания. Достъпът в тях става само с водачи спелеолози, а пещерните и планинските клубове в района осигуряват необходимата специална екипировка и оборудване. Както пещерите, така и техните околности са подходящи за практикуване на екстремни спортове като скално катерене, проникване в неблагоустроени пещери, планинско колоездене и др.

Областта е популярна и с редица други природни образувания: Чудните мостове, Слонът, Триградското и Буйновското ждрела, Каньонът на водопадите, Орфеевите скали, скалните групи Кичикая, Съдилището, скалният венец над Смолян

По-големите реки в областта са Арда (241.3 км), Въча (111.5 км) и Чепеларска (85.9 км). Речната мрежа в района е гъста, силно разчленена и дълбоко врязана. В горните си поречия те са изключително живописни с прорязаните в скалите ждрела и каньони,  а така също са привлекателни за риболовен туризъм.

В община Девин се намират два големи язовира - Въча и Цанков камък, а в община Доспат е вторият по големина язовир в страната „Доспат” (420 млн куб.м), който се използва за добив на електричество, рибовъдство, риболов и воден туризъм. Други известни водохранилища са язовир Златоград и множество микроязовири. В северната част на Смолянската котловина са разположени Смолянските езера, наричани често „Очите на Орфеевата планина”.

Област Смолян е една от най-богатите на минерални води в страната. С много добри качества са минералните води в община Девин от 16º до 76º С в находищата „Беденски бани” до село Брезе, в гр. Девин (вода с много добри трапезни качества), село Михалково (най-силно газираната по естествен начин въглекисела вода в страната – трапезна и за лечение с температура 16-26 ºС), местността „Посестра” и в кв. Настан - „Настан 1” и „Настан 2”. Минералната вода се прилага както вътрешно, така и външно за лечение на редица заоблявания. Термалният извор в село Баните е с дебит 18 л/сек  и температура 35-43о С и минерализация около 900 мг/л, което предопределя развитието на балнеолечебния и спа туризъм в общината.

Средните  Родопи са съхранили забележително биоразнообразие, като сред представителите на флората за световно значими са признати 60 вида, 40 вида са български ендемити, 45 вида са  балкански ендемити. Регионът е един от малкото в Европа, обитаван в естествени условия от кафява мечка, дива коза и вълк.

Защитените територии са места, изискващи специални грижи от страна на държавата. Достъпът до тях е регламентиран в Закона за защитените територии и се основава на режима на посещение според категорията на защитения обект (Закон за защитените територии, 1997 г.). В областта има 52 защитени територии.

Планинският характер на разглежданата територия, в съчетание с добре съхранената природна среда и богатството от минерали извори определя наличието на разнообразни и качествени природно-рекреационни ресурси, позволяващи развитието на широк спектър от рекреационни дейности.