Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0A53
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3U36

Икономическо развитие

Дата на публикуване: 25.08.2020
Последна актуализация: 10.02.2025

Икономическо развитие на област Смолян и Възможности за инвестиции


Смолянска област предоставя възможности за инвестиции в приоритетни отрасли на икономиката:

  • Туризъм;
  •  Дърводобивна промишленост;
  •  Минна промишленост;
  •  Селско, горско и рибно стопанство;
  •  Производство на ски;
  •  Преработваща промишленост;
  •  Хранително-вкусова промишленост;
  •  Автомобилна промишленост.

 Като силни страни за местната икономика може да се посочат:

  • благоприятно географско местоположение;
  • наличие на природни ресурси – руда, минерална вода (Баните, Девин, Златоград), горски площи с богато разнообразие на дивеч и ценни растителни видове;
  • наличие на свободни терени за развитие на инвестиционна активност;
  • наличие на свободна работна ръка;
  • възможност за дистанционна работа на млади семейства и спокойно отглеждане на деца със свободни места в детски градини и училища.

Областта предоставя отлични възможности и за инвестиции в спа туризъм. Насърчават се инвестиции в културен и СПА туризъм. Непрекъснати са и инвестициите на предприятията в работна сила, в нейното образование и квалификация. Смолянска област традиционно е в челните позиции на външно оценяване в страната.

По данни на НСИ към 31.12.2022 г. преките инвестиции в Смолянска област в предприятия от нефинансовия сектор са 81 631.8 хил. евро.

В област Смолян, както и в другите области от България, а и в повечето страни-членки на ЕС, малките и средни предприятия са със структурно значение за икономиката и са основен двигател за икономически растеж.

Брой предприятия - По данни на Националния статистически институт за 2022 г. нефинансовите предприятия, осъществили стопанска дейност на територията на област Смолян, са 5 783, или с 11.3% повече спрямо предходната година. Микропредприятията (до 9 заети) са с най-голям относителен дял в областната икономика – 92.9% от всички предприятия, малките предприятия (от 10 до 49 заети) са 5.9%, средните предприятия (от 50 до 249 заети) – 1.0%, а големите предприятия (над 250 заети) – 0.2%. Крайният финансов резултат на нефинансовите предприятия в областта за 2022 г. е печалба в размер на 225 млн. лева. Предприятията, приключили финансовата година с печалба са 4 139, със загуба – 921, а с нулев финансов резултат – 723.

Нетни приходи от продажби - През 2022 г. нефинансовите предприятия в област Смолян са реализирали нетни приходи от продажби в размер на 2 597 млн. лв., или с 21.1% повече в сравнение с предходната година. С най-голям относителен дял е сектор „Преработваща промишленост” - 44.3% от общите нетни приходи от продажби за областта. Следват сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – Автомобилна промишленост – 21.6% и сектор „Строителство” - 7.4%

Стойност на продукцията  - Стойността на продукцията в област Смолян за 2022 г. е в размер на 2 197 млн. лв., като е отчетено увеличение от 24.0% спрямо 2021 година. Водещ в икономиката на областта е сектор „Преработваща промишленост”, където са реализирани 51.2% от общата стойност на продукцията, следван от сектор „Строителство” – 8.8% и сектор „Селско, горско и рибно стопанство” – 8.3%

Заети лица - Броят на заетите лица в нефинансовите предприятия в областта през 2022 г. е 30 232, или с 2.2% повече в сравнение с предходната година. С най-висок относителен дял е сектор „Преработваща промишленост” – 37.0% от общия брой на заетите, следван от сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети”- Автомобилна промишленост – 16.2%. В микропредприятията работят 32.6% от заетите в областта, в малките предприятия – 20.8%, в средните предприятия – 20.5%, а в големите предприятия – 26.1%

Брутният вътрешен продукт, заплатите и пенсиите в област Смолян продължават да се увеличават. Наблюдава се подобрение на бизнес и инвестиционната активност. В областта липсват железопътни линии, автомагистрали и първокласни пътища. Местните данъци са сравнително ниски. Смолян продължава да бъде една от областите с най-добри образователни резултати. Здравноосигурителната система на практика обхваща цялото население на областта. Натовареността на местните съдилища е сравнително слаба, което се отразява на бързината на правораздаването. Смолян е областта с най-малко регистрирани престъпления. Нарежда се на първо място и по най-висок дял на горската територия и най-нисък на нарушената територия.